„Czasami prawda jest dziwniejsza od fikcji”  -  Bad Religion


Albert J. Bernstein i Emocjonalne wampiry, czyli o psychologii klinicznej ubranej w halloweenowy kostium… - recenzja książki






Proszę Państwa dzięki tej książce możemy przekonać się, że te wampiry NAPRAWDĘ istnieją, co więcej polują na nas, kiedy czytamy ten tekst i jak zapewnia autor, są zawsze gotowe do skoku. Trudno je rozpoznać, ponieważ są przebrane za zwyczajnych ludzi, jednak pod wpływem swoich niezaspokojonych potrzeb, wysysają z nas energię. Dzięki tej książce możemy odkryć emocjonalnego wampira wśród najbliższych osób:  w sąsiadce, bracie, matce, mężu, a nawet w SOBIE! Jeżeli nie obawiacie się prawdy, zwłaszcza tej o sobie, koniecznie sięgnijcie po tę pozycję. Autor w każdej części zamieszcza Listę kontrolną wampirów, która to zawiera charakterystyczne zachowania związane z cechami ich osobowości. Dzięki niej łatwo zidentyfikujemy wampira i poznamy całą prawdę o dzieciach ciemności…

Autor jest uznanym psychologiem klinicznym, jednak książka jest napisana bardzo przystępnym, nieco humorystycznym językiem, który na pewno będzie odpowiadał każdemu. Całość składa się z pięciu części, przedstawiających kolejne odmiany emocjonalnych wampirów. Każdej odmianie zaburzeń osobowości autor nadaje metaforyczne znaczenie. Tym samym wampiry aspołeczne stają się Kochanymi łobuzami, paranoiczne - Widzącymi to, czego nie widzą inni, a kolejne? Sprawdźcie sami!

Książka ta odpowie na bardzo wiele ważnych pytań. Przekonamy się, które wampiry uwielbiają przyjęcia, dowiemy dla kogo nuda jest straszniejsza od osinowego kołka, który z nich wymyślił piekło i niebo, a także kto wynalazł prostą linię. Kto najlepiej radzi sobie na rozmowach kwalifikacyjnych, a kto woli żyć marzeniami? Możemy dowiedzieć się również o ciemnej stronie kreatywności i zaletach posiadania cech kompulsywnych. Chcecie więcej?

Dzięki tej książce możemy przekonać się, co czują opisane wampiry, a Autor pokazuje nam, jak wyglądałoby nasze życie bez nich. Okazuje się, że tak naprawdę ich potrzebujemy… Bez nich nasze życie byłoby szare, nudne i nijakie. A także o tym, że ból którego doświadczamy przez wampirów jest niewielki w porównaniu do tego, jakiego one doświadczają. Tylko co zrobić. aby je unieszkodliwić? Jak je choć trochę uspołecznić? Jego zdaniem należy zaniechać gromadzenia czosnku i osinowych kołków, a uzbroić się w najskuteczniejszą broń, a mianowicie – w WIEDZĘ! Dzięki tej książce, poznajemy wampiry, a także siebie, a to właśnie POZNANIE jest kluczem do sukcesu.

Dzięki tej książce możemy uporządkować dotychczasową wiedzę, a także zweryfikować skuteczność strategii zalecanych nam przez rodziców. Okaże się, że wpajane nam przez ojców podejmowanie walki z tyranem nie jest skuteczne, a zwłaszcza w walce z wampirami aspołecznymi należy sięgnąć po broń mocniejszego kalibru – MYŚLENIE! Jednak kiedy mamy do czynienia z wampirami sprzedawcami używanych samochodów, śmiało możemy zastosować strategię powtarzaną nam przez matki, bo… Czy gdyby Iksiński skakał z mostu, to też byś skoczył? Autor nauczy nas również kilku sztuczek przydatnych nam w codziennym życiu, na przykład pokaże nam, jak sprawić, by ktoś przestał na nas krzyczeć, bądź jak obronić się przed osobą, która chce nam zrobić krzywdę. I wreszcie Ktoś jasno wytłumaczy, jak oddzielić produkt od procesu!

Książka zawiera bonus dla psychologów, ponieważ autor po każdej części przedstawia propozycję najskuteczniejszych terapii, jak i autoterapii, a także dróg, jakich stanowczo nie należy obierać w postępowaniu z wampirami.

Albert J. Bernstein ponadto uwrażliwia nas na fakt, iż zawsze posiadamy wybór, bo to MY sprawujemy kontrolę. Podkreśla ważność więzi w kontaktach społecznych i bycie wiernym własnym wartościom. Czasem nie warto uciekać, trzeba stawić czoła naszym lękom, wszak wiemy, że strach ma wielkie oczy… Autor uposaża nas w rzetelną wiedzę, którą nabył również podczas swojej pracy zawodowej. Teraz pozostaje nam zdobyć już tylko (a może aż) dojrzałość i adekwatną ocenę sytuacji i już nie musimy bać się nadejścia nocy….

 


"Wampiry emocjonalne to ludzie, którzy mają cechy charakterystyczne tego, co psychologowie określają mianem zaburzenia osobowości."

"Kiedy ludzie doprowadzają do szału samych siebie, to mamy do czynienia z neurozami i psychozami; kiedy zaś doprowadzają do szału innych chodzi o zaburzenia osobowości"

"Kryteria diagnostyczne charakteryzują wzorce myślenia i zachowań w jedenastu różnych typach zaburzeń osobowości. Weźmiemy pod uwagę pięć z nich, co do których istnieje największe prawdopodobieństwo, ze sprawiają nam kłopoty w codziennym życiu. Są to zaburzenia: aspołeczne, histrioniczne, narcystyczne, obsesyjno-kompulsywne i paranoiczne. Każdy z tych typów, chociaż jest patologiczny i wyczerpujący dla otoczenia, ma także cechy, które ludzie uważają za bardzo pociągające"

"Wampiry emocjonalne widzą świat inaczej niż pozostali ludzie. Ich postrzeganie jest zniekształcone przez pragnienie realizowania nieprzemyślanych i niemożliwych do osiągnięcia celów. Takie osoby oczekują od wszystkich poświęcania im całkowitej i wyłącznej uwagi. Oczekują doskonałej miłości, która nie żąda niczego w zamian. Chcą życia wypełnionego radością i emocjami. Chcą także mieć kogoś, kto zajmowałby się wszystkim, co jest trudne albo nudne. Wampiry wyglądają jak dorośli ludzie , ale w środku nadal są małymi dziećmi."

"Wampiry emocjonalne ogromnie się boją powszechnych "dorosłych" zachowań i stanów, w tym nudy, niepewności, odpowiedzialności oraz konieczności dawania, a nie tylko wyłącznie brania."

"Każdym wampirem rządzi określona, świadcząca o niedojrzałości i niemożliwa do zaspokojenia potrzeba, która jest dla niego najważniejszą na świecie."

"Wampiry aspołeczne są uzależnione od uczucia podekscytowania. Nie zwracają uwagi na zasady społecznego współżycia. Takie wampiry uwielbiają przyjęcia. Kochają także seks, narkotyki i rock and rolla oraz wszystkie inne pobudzające rzeczy. Nienawidzą nudy. Wszystko czego chcą od życia to miło spędzony czas, trochę zajęć i natychmiastowe zaspokajanie każdego pragnienia. To co aspołeczne wampiry robiły w przeszłości, najwięcej mówi o tym, co będą robić w przyszłości."

"Wampiry histrioniczne żyją po to, żeby zdobywać popularność i aprobatę. Ich specjalność to dobra prezencja. Histrioniczny znaczy "teatralny". Wszystko, co widzimy, to zapewne tylko przedstawienie, a z pewnością nie to, co naprawdę nas czeka. Są przekonani, że nigdy nie robią niczego niewłaściwego. Są po prostu miłymi ludźmi, którzy chcą tylko pomóc. Jeżeli poddamy to w wątpliwość zapewne będziemy cierpieć. To zadziwiające jak bardzo potrafią nam zaszkodzić mili ludzie."

"Tym czego chcą narcystyczne wampiry, jest życie w iluzji, że są najsprytniejsze, najbardziej utalentowane i pod każdym względem należą do najlepszych na świecie. Nie tyle myślą o sobie, że są lepsze od innych, ile w ogóle nie myślą o innych ludziach."

"Wampiry obsesyjno-kompulsywne są uzależnione od poczucia bezpieczeństwa, które, jak wierzą, mogą osiągnąć poprzez skrupulatne poświęcanie uwagi szczegółom i absolutną kontrolę nad wszystkim." "Krzywdzenie innych nie sprawia im przyjemności, ale będą nas ranić, jeżeli nasze działania odbiorą im poczucie kontroli."

"Wampiry paranoiczne żyją zgodnie z konkretnymi zasadami, które ich zdaniem zostały wyryte w kamieniu. Oczekują od wszystkich, że oni również będą kierować się tymi zasadami. Przez cały czas rozglądają się za dowodami odstępstw, które zazwyczaj znajdują. Takie wampiry zaglądają pod podszewkę wszystkich rzeczy, poszukując głębszych znaczeń i ukrytych szczegółów. Potocznie paranoja oznacza myślenie, że inni chcą nas dopaść."

"Emocjonalne wampiry nie są złe z natury, jednak niedojrzałość pozwala im na działanie bez zastanawiania się, czy ich czyny sa dobre czy złe. Wampiry patrzą na innych ludzi jako na potencjalne żródło tego, czego akurat potrzebują, a nie jak na odrębne ludzkie istoty mające własne potrzeby i uczucia. Ich wypaczony odbiór świata nie tyle jest złem, ile bramą, przez którą zło może łatwo wchodzić."

"Celem tej ksiązki jest nauczenie się, w jaki sposób dostrzegać wampiry w swoim życiu, i dostarczenie kilku pomysłów, co robić, kiedy stwierdzimy, ze atakuja nas moce ciemności."

"Zrozumienie niedojrzałości wampirów jest naszą najpotężniejszą bronią. Wiele spośród ich oburzających działań byłoby absolutnie sensownych, gdyby podejmował je dwulatek. Wampiry są dwulatkami, przynajmniej wtedy kiedy działają."

" Najskuteczniejsze strategie postepowania z wampirami są dokładnie takie same jak te, których użylibyśmy radząc sobie z dziećmi: ustalanie granic, omawianie różnych wariantów postępowania w sytuacjach kryzysowych, konsekwencja, ograniczanie wykładów do nie zbędnego minimum, nagradzanie dobrych zachowań i ignorowanie złych oraz, od czasu do czasu, wykluczanie ich z gry."

Jak działają wampiry?

"Moje potrzeby są ważniejsze od twoich. Wampiry działają z takim samym egoizmem jak drapieżniki i młodsze dzieci. Bez względu na to, co mówią, większością ich poczynań raczej kierują chwilowe potrzeby niz jakiekolwiek moralne czy filozoficzne zasady."

"Zasady dotyczą innych ludzi, ale nie mnie. Profesjonalny termin określający taką postawę to "uprzywilejowanie" i jest to jedna spośród tych cech wampirów emocjonalnych, które najbardziej doprowadzają nas do rozpaczy."

"To nie jest moja wina, nigdy. Wampiry nigdy nie przyjmują odpowiedzialności za swoje postępowanie, a już na pewno nie wtedy, kiedy prowadzi to do negatywnych konsekwencji."

"Chcę tego teraz. Wampiry nie czekają. Jeżeli wejdziemy im w drogę, albo spróbujemy opóźnić otrzymanie nagrody, rzucą się na nas, tracąc panowanie nad sobą i warcząc."

"Jeśli nie dostaję tego, czego chcę, wybucham złością. Kiedy coś nie idzie po ich myśli, potrafią przysporzyć wielu kłopotów ludziom, którzy im odmawiają. Jak zobaczymy w dalszych rozdziałach, każdy typ wampira manipuluje ludźmi poprzez inny sposób wyrażania emocji."

"Wampiry polują na ludzi.
Wampiry emocjonalne wykorzystują nas do spełniania swoich zachcianek. Nie maja żadnych skrupułów związanych z tym, że zaspokojenie ich nienasyconych pragnień wymaga naszego wysiłku, pieniędzy, naszej miłości, uwagi, podziwu, naszego ciała albo duszy. Chcą czegoś i nie martwią się jak my się z tym czujemy."

 


Społeczności i fora internetowe a wampiryzm energetyczny

 

     Takie sytuacje coraz częściej spotykamy na różnych forach i portalach społecznościowych, gdzie podobne "wampiry emocjonalne" biorą sobie kogoś za ofiarę lub mają ich kilka i gnębią na różne sposoby niszcząc psychikę. Wypisują publicznie na jej temat różne przykre informacje, obrażają i poniżają publicznie itp. Czynem „nieuczciwej konkurencji” wśród członków społeczności, jest działanie sprzeczne z prawem lub dobrymi obyczajami, jeżeli zagraża lub narusza interes jakiejś prywatnej osoby a tym bardziej nieletniej - dziecka.

     Warto wiedzieć, że taki proceder to już sprawa karna. Co należy z tym robić?
Osoba poszkodowana powinna pilnie skopiować takie wypowiedzi dla siebie i jednocześnie zgłosić nadużycie Adminowi portalu. A jeśli nie przynosi to oczekiwanego skutku - należy zgłosić sprawę do prokuratury.


     Zgodnie z kodeksem karnym ten, kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności. Jeżeli sprawca dopuszcza się tego czynu za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. W razie skazania za ww. przestępstwo sąd może orzec nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego, Polskiego Czerwonego Krzyża albo na inny cel społeczny wskazany przez pokrzywdzonego. Ściganie tego przestępstwa odbywa się z oskarżenia prywatnego.

 




„Nie bądź obojętny. Neutralność

 

sprzyja oprawcy, nigdy ofierze.

 

Milczenie pomaga dręczycielowi,

 

nigdy dręczonemu.” – Elie Wiesel

 


     Bezkarność zachęca do kolejnych - coraz bardziej zuchwałych przestępstw. Złym postępkom "wampirów energetycznych" trzeba się przeciwstawiać na różne sposoby - osobiście, poprzez społeczność portalu i z pomocą Administratora lub poprzez odpowiednie organy ścigania.
Warto pomagać nawet jeśli nie jesteś ofiarą, ale widzisz, że ktoś inny jest krzywdzony.

 

ZABURZENIA OSOBOWOŚCI - PARANOJA

 

     Zgodnie z kryteriami diagnostycznymi American Psychiatric Association zaburzenia osobowości to wzorzec doświadczeń wewnętrznych i zachowań zewnętrznych w znacznym stopniu odbiegający od wymagań danej etyki i kultury wobec jednostki. Wampiry emocjonalne to ludzie, którzy mają cechy charakterystyczne tego, co psychologowie określają mianem zaburzenia osobowości - stan, kiedy ludzie chcą doprowadzić do szału innych. Wykazują często instynkt agresji tyranizując innych, wiedzą dokładnie, czego chcą oraz co muszą zrobić, żeby to osiągnąć. To z reguły tyrani działający z premedytacją. Nieszczęśliwi i gniewni, którzy ku swojemu zadowoleniu odkryli, że negatywna energia i złość – którą przejawialiby tak czy inaczej dla samej przyjemności i zabawy – daje im także władzę i możliwość kontroli, przynajmniej na krótką metę. W dłuższej perspektywie złość tyranów niszczy ich ofiary zdrowotnie, ale i ich samych również.

Tyrani atakując pozwalają, żeby system nerwowy przeciwnika zrobił resztę na zasadzie wpisanej w nas, prymitywnej, zwierzęcej natury. Pod pojęciem zwierzęcej natury rozumiemy najgłębszą, najstarszą i najbardziej prymitywną strukturę – mózg gadzi – odpowiedzialną za zachowania instynktowne. Odziedziczyliśmy ją z czasów dinozaurów.

 

 

Nad nim usadowiona jest struktura odpowiedzialna za emocje,


szczególnie za agresję i seksmózg starych ssaków z


układem limbicznym.

Wzorce gniewu i strachu są głęboko wpisane w nasze geny tak, jak w dusze. Nazywa się to reakcją:
Walcz albo uciekaj!
Natychmiast!

Rządź albo ulegnij!

Podobny=”dobry”. Odmienny=”zły”.
Niepokój? Sssssyczczcz. Chroń swoje terytorium.

Jak taki "wampir" działa w praktyce?

 

    Atak tyrana może ominąć racjonalnie myślącą część naszego mózgu odpowiedzialną za analityczne myślenie i przenieść nas do prehistorycznej alternatywnej rzeczywistości. Mamy tam do wyboru: podjąć walkę, uciekać albo stać spokojnie lub dać się zjeść. Atak taki zupełnie nie działa na człowieka świadomego takiej sytuacji i ataku – przygotowanego i opanowanego.


                                       Wampiry emocjonalne widzą świat inaczej niż pozostali ludzie.


      Ich postrzeganie jest zniekształcone przez pragnienie realizowania nieprzemyślanych i niemożliwych do osiągnięcia celów. Takie osoby oczekują od wszystkich poświęcenia im całkowitej uwagi. Wyglądają jak dorośli ludzie, ale ich psychika wewnątrz osobowości – w środku, ukazuje cechy niewerbalne w zachowaniu, wyglądzie czy też wypowiedzi, jakby byli nadal małymi dziećmi. Mimo, że czasem takie wampiry mogą być nawet majętne (bogaci finansowo), to i tak są to BANKRUCI EMOCJONALNI.

Jak sobie radzić z tyranami, przeszkadzającymi nam w życiu codziennym, na portalach społecznościowych lub w działalności biznesowej i w realizacji marzeń czy życiowych celów?


                               Współczesna „strzyga” nie żywi się krwią, a… emocjami !

     „Najbardziej odpowiadają mu te, które sam w człowieku wywołał. Najwięcej energii dają mu uczucia negatywne. Na wielu forach internetowych, na których pijawki wymieniają swoje doświadczenia, przewijają się: radość, złość, oburzenie, wściekłość, pożądanie, uwielbienie, rozpacz, euforia, nienawiść. Każdy wampir ma własny, wewnętrzny katalog emocji, które przynoszą mu najwięcej siły.
Sensem wampiryzmu energetycznego jest poczucie wyższości i władzy nad drugim człowiekiem, nawet w sytuacji, gdy ofiara nie zdaje sobie sprawy z tego, że ktoś nad nią panuje. Wampir odczuwa radość, gdy może manipulować innymi”
– pisze Karolina Jarosz w artykule „Uwaga, wampiry energetyczne!”

Psycholog kliniczny A.J. Bernstein w książce “Emocjonalne wampiry” pisze:

    „Każdym emocjonalnym wampirem rządzi określona, świadcząca o niedojrzałości i niemożliwa do zaspokojenia potrzeba, która jest dla niego najważniejsza na świecie. Same wampiry z uwagi na własne zaburzenia psychiki, zazwyczaj nie zdają sobie sprawy ze swoich dziecinnych potrzeb, które nimi kierują. Wszystko to razem stanowi kolejny powód, dla którego powinniśmy być jeszcze bardziej rozsądni”.

           Osoba, która wpadła w sidła wampira energetycznego, często nie zdaje sobie z tego sprawy. Wystarczy, że zabierał on czas i wymagał jej ciągłej uwagi. Najczęściej ofiarami wampirów padają osoby wrażliwe, słabe, chętnie pomagające innym ludziom, angażujące się w rozwiązywanie problemów. Wampir będzie czuł satysfakcję z ich dręczenia, poprawi nawet tym sobie humor i będzie świetnie się zabawiał kosztem innych. Dr Albert J. Bernstein pisze, że nie wolno brać na siebie kłopotów oraz słabości innych ludzi.

Nikt nie ma prawa zmusić Cię do wysłuchiwania jego narzekań – utnij to! Uodpornij się na krytykę! Ucz się i ćwicz asertywność czyli obronę przed tym, czego sobie nie życzysz i nie chcesz.

W tej nierównej walce z emocjonalnym wampirem nikt nie jest wygranym. Obie strony przegrywają.

                                                           

                                                              TU NIE MA ZWYCIĘZCÓW !


Bądź asertywny!
Naucz się grzecznie lub stanowczo odmawiać kiedy jest taka potrzeba.

Jedynym sposobem na uwolnienie się od energetycznego wampira jest absolutne zerwanie z nim kontaktów.


„Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie”
- Mahatma Gandhi

 

 

CO NAS NIE ZABIJE TO NAS WZMOCNI!

Na kilka pytań w tym zakresie odpowiada psycholog i socjolog Joanna Heidtman:

Jak można obronić się przed wampirami energetycznymi?

Joanna Heidtman:
To niełatwe pytanie. Trochę tak jak z manipulacją – tak naprawdę to nie żaden „wampiryzm” ale właśnie subtelna manipulacja emocjami, szantażem psychologicznym, skuteczne obniżanie czyjegoś poczucia wartości itd.. Czasem po prostu najlepiej omijać. Czasem powiedzieć NIE. Czasem „rozbroić” manipulacje przez ujawnianie jej wprost. Nie trzeba się bać, ale trzeba bronić siebie.

Sigil: czy wampir będąc z kimś w związku np. małżeństwo może się powstrzymywać by nie atakować drugiej osoby ?
Joanna Heidtman: Nie… Taka relacja ma wszelkie szanse na to by stać się (zwłaszcza z punktu widzenia ofiary „wampira”) związkiem toksycznym.

alicja1: Czy to znaczy ze te „wampiry energetyczne” poprzez umniejszanie czyjejś godności, poprawiają sobie samoocenę? Jak w takim razie wytłumaczyć tej osobie, że źle postępuje tak by jednocześnie też nastąpiła poprawa w jej zachowaniu?
Joanna Heidtman: Nie sądzę, żeby takie tłumaczenie przyniosło rezultaty, jeśli w kontakcie z tą osobą tracisz poczucie godności, przestajesz czuć się dobrze, a ten kontakt pozbawia cię energii… Zwłaszcza, że ów „wampir” może być dużo sprawniejszy w manipulacji tak słowem, jak i emocjami… To w końcu jego szczególna umiejętność…

magaa: czy można wampirowi pomóc przestać być wampirem?? jakie metody stosuje się w pracy z osobami, które mają taki problem?
Joanna Heidtman: To nie jest problem osób „pijawek”. To problem tych, którzy się z nimi stykają (i też nie wszystkich).

 

Terapia dla osób pokrzywdzonych i nie tylko…


MASZ PRAWO KOCHAĆ! MASZ PRAWO ŚPIEWAĆ!
MASZ PRAWO MARZYĆ, TERAZ I TU NA PRZEKÓR KŁAMSTWU I ZŁU
MASZ PRAWO ŻYĆ! TO CAŁA PRAWDA

Komunikacja - podstawa poszukiwania rozwiązań


Zapewne znasz wiele takich historii i toksycznie działających na nas ludzi, usiłujących swoim działanie zniszczyć wewnętrzny "ekosystem" czyjegoś organizmu?
Jeśli tak – porozmawiaj z „ofiarą” (żoną, mężem, dzieckiem, rodzicem, znajomym) takiego „wampira emocjonalnego”. Spróbuj pomóc i wytłumaczyć sytuację, podpowiedzieć co robić. Często ludzie nie mają świadomości tego, co się faktycznie dzieje się wokół nich i nie potrafią się temu przeciwstawić. Gnębione najczęściej przez mężów żony (bądź odwrotnie), obwiniane za wszelkie niepowodzenia małżonka, z czasem faktycznie czują się winne, tracą zdrowie, rezygnują z marzeń, radości a niekiedy z życia. Analogicznie zdarza się, że również rodzice potrafią skutecznie zniszczyć marzenia i pasję np. do sportu u własnego dziecka. Warto o tych sprawach rozmawiać – komunikacja to podstawa do poszukiwania rozwiązań w trudnych sytuacjach.

 

BYĆ SOBĄ - CO TO OZNACZA  :


"Jeżeli będziesz w życiu robił to czego pragniesz to będziesz czuł się spełniony, a co za tym idzie szczęśliwy. Człowiek niespełniony, to człowiek nieszczęśliwy, mający często żal i złość do innych, krzywdzący innych. Jedynym ogranicznikiem powinno być Twoje lustro, żebyś mógł patrząc w nie powiedzieć, że jesteś porządnym człowiekiem, i że realizując siebie nie krzywdziłeś innych i że dzięki Tobie ŚWIAT też się realizuje i jest mu z Tobą dobrze".

 

"Być sobą, to uważać na to, co się mówi, bo można komuś wyrządzić krzywdę <<język>> jest najgorszym narzędziem człowieka".