Uzależnienie od alkoholu to bardzo ciężka i nieuleczalna choroba. Alkoholikiem jest się przez całe życie, ciągle należy przestrzegać ustalonych zasad i pilnować, aby nie popaść ponownie w nałóg. Cierpieć na tę przypadłość może tak naprawdę każdy. Nie jest to zależne od wieku, płci, wykształcenia, pracy czy statusu finansowego. Co jednak powoduje, że osoba, która zaczęła pić, nie może przestać, mimo iż zdaje sobie sprawę z zagrożenia i konsekwencji? Według niektórych odpowiedzialny jest za to często tak zwany głód alkoholowy.

 

Jak definiujemy głód alkoholowy ?

 

     Badacze stosują różne definicje odnośnie problemu głodu alkoholowego. Jest opisywany jako bardzo silne pragnienie picia połączone z intensywnym myśleniem o nim. Został nawet uwzględniony przez Międzynarodową Klasyfikację Chorób jako jedno z kryteriów diagnostycznych dla uzależnienia od alkoholu. Wiąże się z silnym pragnieniem i poczuciem przymusu spożywania wszelkich napojów alkoholowych.

Jakie są objawy głodu alkoholowego?

 

     Do głównych objawów, które pojawiają się u osób cierpiących na głód alkoholowy należą: drżenie rąk, nadmierna potliwość, ból żołądka, silne bóle głowy oraz napięcie mięśni. Do tego wszystkiego mogą pojawić się trudności z zasypianiem, suchość w ustach, skoki ciśnienia, mdłości, wymioty, osłabienie oraz szybki, nieregularny oddech. Oczywiście nie każda jednostka odczuwa wszystkie z podanych symptomów. Jest to uzależnione od konkretnego organizmu. U niektórych przeważają objawy fizyczne, a u innych głód doskwiera głównie w postaci psychicznej.


Metody leczenia


     Do głównych metod radzenia sobie z głodem alkoholowym można zaliczyć, tak jak w przypadku całego uzależnienia od alkoholu, wszelkie terapie ze specjalistami. To najlepszy sposób, aby trwale pozbyć się przykrych objawów. We własnym zakresie również można wiele zdziałać. Przede wszystkim ważne jest racjonalne i regularne odżywianie się. Także ćwiczenia fizyczne oraz relaksacja przynosi doskonałe efekty.


     Co więcej, dokładnie w tym momencie, w którym pojawiają się natrętne myśli na temat alkoholu, warto na przykład zmienić miejsce, w którym się znajdujemy oraz postarać się myśleć o czymś zupełnie innym, przyjemniejszym. Sprawdza się w tym przypadku telefon do zaufanej, bliskiej osoby, którą może być zarówno ktoś z rodziny, jak i opiekun z terapii. Należy starać się po prostu zrobić wszystko, aby zupełnie odgonić myśli, a już na pewno im nie ulegać.

Copyright: Strona powstała w oparciu o :

 

- czym jest glod alkoholowy

- normalne picie